מדגם מגן על הצורה החיצונית האסתטית של מוצר תעשייתי. ההגנה ניתנת לצורה המיוחדת של המוצר, כלומר – הצורה הייחודית, כפי שהיא נקלטת בעין ומשפיעה על הצרכן לבחור דווקא במוצר ספציפי, היא זו שזוכה להגנת מדגם.

המשרד מלווה ומייעץ ללקוחות בכל הנוגע לרישום ולהגנה על מדגמים, בישראל ובחו”ל. הייעוץ של המשרד בתחום זה נעשה בשילוב ידע משפטי במגוון תחומים משיקים, כולל עוולות מסחריות, זכויות יוצרים, דיני עשיית עושר, ועוד.

הטיפול המשפטי המקצועי כולל :

  • בחינת כדאיות רישום מדגם;
  • הגשת בקשה לרישום מדגם;
  • ליווי וייצוג מול רשם המדגמים;
  • הסכם רישיון ושימוש במדגם;
  • מסחור ומכירה של מדגם;
  • ייצוג בבית הדין של רשם המדגמים ובבתי משפט בתיקי מדגמים; ועוד.

איך מגינים על מדגם?

על מנת שמוצר יזכה בהגנת מדגם הוא צריך להיות חדש או מקורי, וכולל עיצוב חיצוני בולט שנוצר בתהליך תעשייתי. כמו כן, אסור שהמוצר המעוצב יתפרסם קודם להגשת הבקשה לרישום מדגם, ואסור שהעיצוב יהיה פונקציונאלי בלבד. כאשר צורה של חפץ מוכתבת רק על ידי המטרה שהחפץ אמור להשיג, ואין שום דרך אחרת להשיג את אותה מטרה, הרי שהפונקציונליות היא שמכתיבה את הצורה, וצורת החפץ אינה ראויה להגנת מדגם.

על מנת לזכות בהגנה יש להגיש בקשה לרישום מדגם למחלקת המדגמים ברשות הפטנטים. הבקשה עוברת בחינה מקצועית אצל בוחני המחלקה, ורק אם היא עומדת בתנאים הקבועים בדין מונפקת תעודת מדגם רשום ונוצרת הגנת מדגם.

חשוב לזכור, שפרסום של החפץ באופן פומבי לפני הגשת הבקשה לרישום מדגם יגרום בדרך כלל (למעט כמה חריגים) לפסילת הבקשה, והחפץ לא יזכה בהגנת מדגם. פרסום קודם יכול להיות הצגה או שיווק של החפץ, וכן כל שימוש בו ברבים או פרסום תיאורו בכתב – בתערוכה, בעיתונות, באינטרנט, וכו’.

חשוב לדעת, שחפצים שראויים להגנת מדגם אינם מוגנים בזכויות יוצרים. לכן, חשוב להקפיד להגיש בקשה לרישום מדגם באופן מסודר ונכון ובאמצעות גורם מקצועי שמבין בתחום. במקרה של פגמים בבקשה היא עלולה להדחות, ועלול להיווצר מצב שבו החפץ גם לא יהיה מוגן במדגם וגם לא יהיה מוגן בזכויות יוצרים. כלומר, השימוש בו יהיה חופשי לכל אחד!

* בתמונה – דמות מתוך הסדרה מלחמת הכוכבים שנרשמה כמדגם בארה”ב בשנת 1985. מעצב:  J.E. Johnston – Lucasfilm Ltd.

יש לכם שאלה לגבי מדגמים? – צרו עמנו קשר.

האמור לעיל הוא סקירה כללית ואינו מהווה ייעוץ משפטי. ייעוץ משפטי מקצועי מחייב בדיקה פרטנית של הנסיבות הספציפיות.

    צרו קשר