זכות יוצרים היא הזכות הבלעדית שיש ליוצר לעשות ביצירה שלו פעולות שונות; כגון – להעתיק, לפרסם, לבצע באופן פומבי, לשדר, להעלות לאינטרנט, להשכיר וכן ליצור יצירות חדשות שמתבססות על היצירה הקיימת (מה שמכונה – יצירה נגזרת).

גיא קדם, משרד עורכי דין מייצג ומייעץ בכל הנוגע לזכויות יוצרים משלב הרעיון, דרך גיבוש הביטוי/היצירה ועד לשלב הפרסום או המכירה.

הליווי המקצועי כולל הגנה על זכויות יוצרים, הפקדה של יצירות, הסכם רישיון תוכנה, הסכם שימוש, הסכם הפצה, הסכם הוצאה לאור, הסכם מכירה של זכויות יוצרים, ועוד. המשרד מייצג בבתי משפט בתיקי זכויות יוצרים, תוך שילוב ויישום ידע וכלים מתחומי משפט שונים, כמו עוולות מסחריות, דיני עשיית עושר, ועוד.

למי יש זכויות יוצרים?

יוצר יכול להיות צלם, סופר, צייר, פסל וגם מתכנת של תוכנה. יצירה יכולה להיות אמנותית, אדריכלית, דרמטית או אורקולית. גם תוכנת מחשב או אפליקציה לסמארטפון או לטאבלט נחשבות ליצירות שיכולות להיות מוגנות בזכויות יוצרים.

מי נחשב למפר זכויות יוצרים?

כל מי שמשתמש ביצירה בלי רשות מהיוצר מפר את הזכויות הבלעדיות של היוצר, כלומר – מפר זכויות יוצרים.

מה הפיצוי שמגיע במקרה של הפרה?

מי שזכות היוצרים שלו הופרה, זכאי לפיצויים ללא הוכחת נזק של עד 100,000 שקלים לכל הפרה. אם הנזק בפועל גבוה יותר, ניתן לתבוע פיצוי גדול יותר.

ישנם מקרים שנקבעו בדין, שבהם גם אם נעשה שימוש ביצירה שלא בהסכמת היוצר, המשתמש יהיה מוגן מפני טענות הפרה. כך לדוגמא, אם משתמשים ביצירה בתום לב לצורך לימוד, מחקר, דיווח עיתונאי, הבאת ציטטות, וכו’.

האם ליוצר מגיע קרדיט?

במקביל לזכות של היוצר למנוע שימוש בלתי מורשה ביצירתו (מה שמכונה – “זכות היוצרים הכלכלית”), יש ליוצר גם “זכות יוצרים מוסרית” (Droit Moral). הזכות המוסרית היא הזכות של היוצר לקרדיט על היצירה, וכן לכך שהיצירה לא תשונה או יעשה בה שימוש שפוגע בכבודו של היוצר. לדוגמא – הזנחה קשה של פסל סביבתי על ידי רשות מקומית, או תלייה של יצירת אומנות בסמוך לשירותים ציבוריים, או שימוש בשיר לצורך קידום עניין שמצוי במחלוקת ציבורית נוקבת.

איך מקבלים זכויות יוצרים?

זכות יוצרים נוצרת עם מעשה היצירה, ובישראל לא נדרש מעשה אקטיבי כדי ליצור את הזכות. מצד שני, על מנת לשפר את ההגנה על זכות יוצרים מומלץ לנקוט בצעדים משפטיים שונים, לרבות הסכמים מתאימים או הפקדה של היצירה אצל עו”ד מומחה, והכל לפני פרסום היצירה ברבים.

כדאי לדעת שבארה”ב יש מרשם פדראלי ליצירות מוגנות, ורישום שם מקנה הגנות ויתרונות שונים ליוצר.

לא בכל יצירה יש זכויות יוצרים. על מנת שיהיו ביצירה מסויימת זכויות יוצרים לא די בכך שהיוצר השקיע בה מאמץ, זמן או כישרון, אלא נדרש שביצירה תהיה מקוריות. כלומר, שיהיה לה אופי שונה ועצמאי מזה של החומרים שמרכיבים אותה. די אפילו ברמה נמוכה של ביטוי אישי של היוצר.

רעיון מופשט לא נחשב ליצירה, והוא לא מוגן בזכויות יוצרים. ההגנה ניתנת לביטוי של הרעיון, ובתנאי שהביטוי מהווה יצירה מקורית.

יש לכם שאלה לגבי זכויות יוצרים? – צרו עמנו קשר.

האמור לעיל הוא סקירה כללית ואינו מהווה ייעוץ משפטי. ייעוץ משפטי מקצועי מחייב בדיקה פרטנית של הנסיבות הספציפיות.

    צרו קשר