גישור הוא הליך בו צדדים לסכסוך, יחד עם מגשר ניטראלי, מגיעים לפתרון מוסכם תוך שמירה על האינטרסים של כל צד.

גישור קניין רוחני עוסק בפתרון סכסוכים בין צדדים בנושאים הבאים: זכויות יוצרים, סימני מסחר, גניבת עין, גזל מוניטין, עיצובים ומדגמים, פטנטים, הגנה על סוד מסחרי, מניעת תחרות, ונושאים נוספים.

פתרון מחלוקות בגישור הוא גמיש, מאפשר יצירתיות ונותן לצדדים אפשרות לצאת מההליך כשהאינטרסים של שני הצדדים מובטחים, וכששניהם “מרוויחים”.

מאידך, הכרעה שיפוטית היא תמיד “שחור או לבן”. הכרעה שיפוטית מתבססת על כללים שיפוטיים נוקשים ועל “אמת משפטית”, שלא תמיד מתחשבת ב”אמת העובדתית” או בדקויות ובאינטרסים המלאים של הצדדים היריבים.

גם זכייה של צד בהליך המשפטי לא בהכרח עונה על הצרכים ועל האינטרסים שלו. צריך גם לזכור, שהליך משפטי נמשך בדרך כלל זמן רב. הוא כרוך בסדרי דין ומחייב תשלום לעו”ד כדי שיטפל בפרוצדורות מורכבות. להליך משפטי יש גם “עלויות” של מתח נפשי.

גישור, לעומת זאת, הוא הליך מהיר יותר, ממוקד, פחות פורמאלי ולא כבול בסדרי דין. פעמים רבות גישור הוא הליך יעיל שחוסך מהצדדים עלויות משפטיות רבות.

כמובן שפתרון גישורי הוא פתרון ששני הצדדים חייבים לכבד אותו. להסדר גישור ניתן לתת תוקף מחייב ולאכוף אותו כאילו היה פסק דין של בית משפט.

למגשר קניין רוחני יש יתרון מובנה בהליכי גישור בתחום זה. מגשר קניין רוחני, מגשר זכויות יוצרים או מגשר סימני מסחר הוא בעל ראייה כוללת בתחומים אלה. הוא יכול להעריך באופן מהימן את החוזקות והחולשות של הטענות של כל אחד מהצדדים בנושאים כמו זכויות יוצרים, סימני מסחר, עיצובים, פטנטים, סודות מסחריים, גזל מוניטין, ועוד.

מגשר קניין רוחני, מגשר זכויות יוצרים או מגשר סימני מסחר יכול לרתום כלים מקצועיים ממוקדים כדי לקדם את האינטרסים של כל אחד מהצדדים, ולהביא אותם להסדר גישור מוסכם.

עו”ד גיא קדם הוא מגשר מוסמך מטעם לשכת עורכי הדין ובוגר פרקטיקום מעשי בגישור מטעם הנהלת בתי המשפט. לעו”ד גיא קדם ניסיון מקצועי של כ- 20 שנים בתחומי קניין רוחני, וניסיון מוכח כמגשר זכויות יוצרים וסימני מסחר. לעו”ד קדם יש ניסיון גם כמגשר וגם כמייצג של צדדים בהליכי גישור.

יש לכם שאלה לגבי גישור כללי או גישור קניין רוחני? – צרו עמנו קשר.

האמור לעיל הוא סקירה כללית ואינו מהווה ייעוץ משפטי. ייעוץ משפטי מקצועי מחייב בדיקה פרטנית של הנסיבות הספציפיות.

    צרו קשר